Citati

Post Reply
User avatar
Gilgamesh
Posts: 1123
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:09 pm
Contact:

Citati

Post by Gilgamesh »

"Muškarci su djeca, čak i kad ostare. Žene su razboritije, znaju tačno šta je dobro za porodicu, nikad ne prenagle, triput razmisle, naročito ako imaju djecu. Jer samo žena zna s kakvom ih je mukom nosila, i uzdizala, muškarci misle da je to ženama zabava, i rijetko kad pomognu, često i odmognu, ali ne zato što su zli već što nisu pametni."

(Tvrđava)

Mesa Selimovic
Sve u zivotu je stvar izbora
User avatar
Gilgamesh
Posts: 1123
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:09 pm
Contact:

Oglas

Post by Gilgamesh »

Oglas

Traži se jedan džemper.
Vuna mu je ostrižena sa hercegovačkih ovaca. Prela je jedna seljanka sa Pelješca. Plela jedna devojka iz Beograda, koja je već odavno udata. S vremenom je poprimio boju londonske magle. Bio je to džemper koj prianja uz telo poput sopstvene kože. Nosio sam ga godinama, sve dok od njega ne napravih ličnost.
Njegov levi rukav mirisao je na gar starih železnica. Njegov desni rukav mirisao je na povratak iz vojske, džip "Vilis" i tovatnu mast za konzerviranje motora.
Inače deo koji zovu ranfla, mirisao je na "Gerlen" jedne mlade dame; prednja strana - na trule daske jednog splava na Adi Ciganliji, kada se spava potrbuške.
Bilo je tu još nekih mirisa: hladnih hodnika sa rasutim đubretom, kiselog kupusa bez mesa iz menze "Stari grad", pa onda, mirisa nekih uličnih uglova, kad čovek ne zna šta drugo da radi nego da pridržava leđima neki zid da se ne sruši - svega i svačega je u njemu bilo.
Uveče, na moru, taj džemper se mogao elegantno nositi svezan oko vrata. Na njemu se ležalo, volelo, u njemu se kisnulo. U Bileći ga je zakrpila neka ljubazna starica, jer se pocepao na trnju.
Šta je sve čuo, šta je sve upijao kao sunđer, ko ga sve nije dodirivao, odakle sve nije bio izbačen zajedno sa svojim vlasnikom, taj stari sivi džemper!
Jedanput, na nekom dugom putovanju, poče da mi nedostaje. Ne znam šta bih sve dao, samo da je ponovo na meni! Kako sam mogao da ga ostavim kod kuće! Vratih se ranije nego što sam nameravao. Potvarah sve ormane - nije ga nigde bilo!
Odnela ga neka Ciganka, zajedno sa ostalim starim stvarima, u zamenu za ćurku.
Da niste slučajno negde videli moj džemper? Niko ništa ne zna o njemu.
Šta da radim?
Molim gospođu Ciganku da mi vrati bar izgubljene mirise. Džemper može da zadrži.


Momo Kapor
Sve u zivotu je stvar izbora
User avatar
Gilgamesh
Posts: 1123
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:09 pm
Contact:

Re: Citati

Post by Gilgamesh »

"To nam je sudbina. Kad ne bi bilo ratova, poklali bismo se među sobom. Zato svaka pametna carevina potraži neki Hočin, da pusti zlu krv narodu i da nagomilana nezadovoljstva odvrati od sebe. Druge koristi nema, ni štete, ni od poraza ni od pobjede. Jer, ko je ikada ostao pametan poslije pobjede? A ko je izvukao iskustvo iz poraza? Niko. Ljudi su zla djeca, zla po činu, djeca po pameti. I nikad neće biti drukčiji."

(Tvrđava)

Mesa Selimovic
Sve u zivotu je stvar izbora
rradule
Site Admin
Posts: 399
Joined: Sun Mar 10, 2013 12:09 pm

Re: Citati

Post by rradule »

ТЕКСТ ЈЕ ПРОНАЂЕН КРАЈЕМ ПРОШЛОГ ВЕКА У НАПУШТЕНОЈ ЦРКВИ.
(Аутор је непознат)

Иди смирено кроз буку и ужурбаност и сети се мира који можеш наћи у тишини.

Колико је могуће, буди у добрим односима са свим људима.
Говори своју истину смирено и јасно и слушај друге, чак и глупе и неуке;
и они имају своју причу.
Избегавај бучне и насилне особе, оне су терет духу.
Ако упоредиш себе с другима, можеш постатиогорчен или поносан; јер ће увек бити већих и мањих од тебе.
Радуј се својим достигнућима и плановима.
Одржи занос за свој лични позив, ма колико он скроман био; то је прво благо у променљивим временима
Буди опрезан у својим пословима; јер свет је пун превара, али нека те то не омета да видиш врлине колико је има.
Многи људи теже за високим идеалима и свуда је живот пун хероизма.
Буди оно што јеси. Буди свој!
Поготову немој глумити љубав.
А немој бити подругљив према љубави, јер упркос огорчености и разочарењима, она је вечна као трава.
Спокојно прими искуство година, складно напуштајући ствари из младости.
Али немој сам себе жалостити измишљотинама. Многа страховања настају од умора и усамљености.
Осим одржавања здраве стеге, буди благ према себи.
Ти си дете свемира, ништа мање него што је дрвеће и звезде.
Имаш право бити овде.
И било ти то јасно или не, нема сумње да се свемир развија како треба.
Дакле буди у миру с Богом, ма како га замишљаш, и без обзира какав ти је посао и чему тежиш у бучном комешању живота, задржи мир у својој души.
Поред све прљавштине и јадиковања и порушених снова, ово је ипак диван свет.
User avatar
nadja
Posts: 38
Joined: Thu Mar 14, 2013 12:35 am

Re: Citati

Post by nadja »

Smesno je, kako se malom prepravkom,zaboravljanjem sitnica,izostavljanjem uzroka,neznatnim prekrajanjem stvarnih dogadjaja, porazi mogu pretvoriti u pobede, promasenost u junastvo.

Selimovic-Dervis i smrt
Ogranicen si samo zidovima koje si sam postavio
User avatar
nadja
Posts: 38
Joined: Thu Mar 14, 2013 12:35 am

Re: Citati

Post by nadja »

Nije tesko kad biju, tesko je kad cekas. Gledas i cekas, pa boli unapred.

Selimovic-Tvrdjava
Ogranicen si samo zidovima koje si sam postavio
User avatar
Gilgamesh
Posts: 1123
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:09 pm
Contact:

Re: Citati

Post by Gilgamesh »

Upamti, pismen gleda u knjigu, naučen gleda u mudrog, a mudar gleda u nebo ili u suknju što može i nepismen.

Milorad Pavic
Sve u zivotu je stvar izbora
User avatar
nadja
Posts: 38
Joined: Thu Mar 14, 2013 12:35 am

Re: Citati

Post by nadja »

"Oni su se smejali meni što sam drugačiji,
a ja sam se smejao njima što su svi isti."


Antic
Ogranicen si samo zidovima koje si sam postavio
rradule
Site Admin
Posts: 399
Joined: Sun Mar 10, 2013 12:09 pm

Re: Citati

Post by rradule »

Ходаћемо без разлога, радоваћемо се, без разлога, смијаћемо се, без разлога, с једним јединим разлогом, што смо живи и што се волимо. А куд ћеш већи разлог.
Меша Селимовић
rradule
Site Admin
Posts: 399
Joined: Sun Mar 10, 2013 12:09 pm

Re: Citati

Post by rradule »

Онај ко зна, а зна да зна, мудар је - следи га!
Ко зна, а не зна да зна, спава - пробуди га!
Ко не зна, а не зна да не зна, није мудар - клони га се!
Ко не зна, а зна да не зна, дете је - научи га!
Конфучије
Post Reply

Return to “Citati”